św. Idzi wszystko widzi – pielgrzymka do Mikorzyna!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak co roku uczestniczyłyśmy w pielgrzymce do Sanktuarium św.Idziego w Mikorzynie. Uroczystości odpustowe połączone były z diecezjalnymi dożynkami.  Rolnicy dziękowali za obfite plony ziemi, w darze przynosząc przepiękne dożynkowe wieńce!

Pielgrzymka do sanktuarium św. Idziego w Mikorzynie wyruszyła spod ostrzeszowskiej Fary w niedzielę (06.09) ok. 7.30. Nieco zaspani, ale jednak pełni entuzjazmu parafianie, siostry i wszyscy ci, którzy zechcieli gościnnie zaszczycić nas swoją obecnością, wyruszyli w drogę w rytm piosenek z repertuaru znanego każdemu pielgrzymowi. Nie mogło zabraknąć też czasu na modlitwę i postoje, szczególnie ten ostatni zorganizowany w celu „otrzepania skarpetek”, aby z godnością przekroczyć granice Mikorzyna.

Miasto św. Idziego powitało nas barwnymi straganami, ciągnącymi się przez długi odcinek ulicy. Po chwili weszliśmy w progi sanktuarium, gospodarze obwieścili nasze przybycie wszystkim, których obejmowało nagłośnienie świątyni, a my podeszliśmy do samego ołtarza, za którym, powyżej tabernakulum znajduje się figura św. Idziego. Po krótkiej modlitwie i ucałowaniu relikwii, wyszliśmy na zewnątrz, aby zrobić miejsce nieustannie napływającym pątnikom. Wokół sanktuarium przedstawiciele poszczególnych dekanatów prezentowali imponujące wieńce dożynkowe, które świadczyły o wielkim kunszcie, talencie, cierpliwości, a przede wszystkim kreatywności ich twórców. Na szczególną uwagę zasługiwał ten, przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem na osiołku, a także te, w kształcie kościołów parafialnych, ogromnych koron, czy kielichów z hostiami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

O 12:00, za zewnątrz świątyni rozpoczęła się uroczysta Eucharystia za pielgrzymów i diecezjan oraz dziękczynna za zabrane plony, pod przewodnictwem J. E. Ks. Bp Ordynariusza Edwarda Janiaka, który, ku swemu zaskoczeniu i lekkiemu zaniepokojeniu, został przywieziony do sanktuarium na motorze. Eucharystii towarzyszyła przepiękna oprawa orkiestry dętej. Wśród licznie zgromadzonych wiernych, oprócz pielgrzymów, przedstawicieli poszczególnych dekanatów i sióstr zakonnych mieliśmy przyjemność dostrzec także harcerzy i osoby prezentujące wspaniałe stroje ludowe.

Po procesji eucharystycznej wokół sanktuarium zostaliśmy zaproszeni na ciepłe kiełbaski i herbatę. Propozycję tę przyjęliśmy z niemałą radością, bo pogoda stawała się coraz bardziej kapryśna, a wokół rozlegał się dźwięk nieustannie rozkładanych i składanych parasolek. Gdy dotarłyśmy do miejsca wydawania posiłków stało się jasne, że nasza cierpliwość poddana zostanie niemałej próbie – kolejka była tak długa i kręta, że z trudem odnalazłyśmy jej koniec. Byłyśmy jednak niezwykle wytrwałe, za co zostałyśmy sowicie wynagrodzone wspaniałą porcją i zgodnie stwierdziłyśmy, że było warto!

                                                                                                                s.Agnieszka

Galeria zdjęć

Aby dowiedzieć się więcej o św. Idzim, sanktuarium lub obejrzeć filmik z dożynek diecezjalnych warto odwiedzić tę stronę: http://www.sanktuarium-idziego.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s