Widzieliśmy prawdziwe Światło

Duch-Święty-jest-artystą.png

Trwamy w bardzo bogatym liturgicznie czasie. W tym miesiącu w sposób szczególny oddajemy cześć Maryi, wychwalając Ją i polecając Jej intencje w nabożeństwach majowych. Ponadto w poszczególne dni sławimy Ją w konkretnych, przysługujących Jej tytułach. I tak w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego, czcimy Najświętszą Maryję Pannę Matkę Kościoła, czyli naszą Matkę.
To my tworzymy Kościół – jesteśmy członkami Ciała Chrystusowego. Kiedy nasz Pan konał na krzyżu, powierzył Swej Matce Umiłowanego Ucznia – Jana. Jednocześnie każdego z nas uczynił Jej dzieckiem. A później został nam dany Duch Święty, który jest tchnieniem Życia, Tym, który ożywia i podtrzymuje, który prowadzi i umacnia Kościół .

            Zesłanie Ducha Świętego było zapowiedziane przez Jezusa, Syna Boga Ojca: Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe (J 16, 13).

Czym jest owa prawda, do której ma nas On przywieść? Duch Święty jest Tym, który ma nam przypominać o wielkiej miłości, jaką umiłował nas Bóg. Przypomina nam, powtarza to, co Sam usłyszał – jesteśmy wybrani przez Boga, ukochani od początku. Umiłowałem cię odwieczną miłością, mówi do każdej i każdego z nas osobiście, przez Proroka (Jr 31, 3). Czy w to wierzę? Czy potrafię ucieszyć się tą prawdą? Czy jest ona dla mnie umocnieniem i pociechą w chwilach trudów i zwątpień?

Duch Święty jest więzią łączącą Ojca i Syna. Jest tą nieskończoną, nieogarnioną Miłością, która pragnie rozlewać się w naszych sercach, przemieniać nasze myślenie i przenikać każde działanie tak, by było ono skierowane ku
Bogu, byśmy szukali Jego, a nie własnej chwały.

Jak możemy przeczytać w Katechizmie Kościoła Katolickiego (KKK 732): Przez swoje przyjście, które ciągle trwa, Duch Święty pozwala światu wejść w „czasy ostateczne”, w czas Kościoła, Królestwo już odziedziczone, ale jeszcze niespełnione: <<Widzieliśmy prawdziwe Światło, otrzymaliśmy Ducha niebieskiego, znaleźliśmy prawdziwą wiarę, wielbimy niepodzielną Trójcę, ponieważ nas zbawiła>> (Liturgia bizantyjska).

W Trójcy Przenajświętszej- w Bogu Ojcu, Bogu Synu i Bogu Duchu Świętym jest nasze życie i zbawienie. Pamiętajmy o tym i pochylajmy się nad tą tajemnicą, teraz, radując się w sposób szczególny darami Ducha Świętego, i każdego dnia.

Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu,

Jak była na początku teraz i zawsze i wieki wieków. Amen

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s